Стратегічну ситуацію на полі бою може змінити розрив коридору між Росією та окупованим нею Кримом.
Таку думку висловив екскомандувач військами США в Європі Бен Ходжес в інтерв’ю “Німецькій хвилі”.
За його словами, майбутній контрнаступ України буде на дуже вузькій ділянці фронту.
“Крим – вирішальна територія. Можна вбити кожного російського солдата в радіусі 200 км навколо Бахмута, але це не змінить стратегічну ситуацію. Але якщо звільнити Крим, це змінить все. Тож контрнаступ буде націлений на звільнення Криму. А решта Донбасу буде пізніше”, – поділився Ходжес.
Він каже, що навіть якщо вбити усіх російських солдатів у радіусі 200 км навколо Бахмута, то це все одно не змінить стратегічну ситуацію. Утім, повернення Криму – змінить усе.
“ЗСУ активно готуються до наступу, але росіяни намагатимуться діяти на випередження. Але я думаю, що українці оберуть правильні момент та місце, коли погода, стан доріг – усі умови будуть сприятливим для того, аби можна було залучити більше зброї великої дальності ураження. А це дасть їм змогу зробити Крим вразливим”, – пояснює він.
Ходжес додав, що західні партнери усвідомлюють настільки для України є важливим контрнаступ та продовжують надавати військову допомогу.
“Ми хочемо, аби Україна перемогла. Тобто я б не сказав, що тут все або нічого. Впевнений, що Україна, Генштаб зробили велику роботу з підготовки. Вони продовжують робити, і я думаю, що цей наступ буде здатний, чи-то потенційно може мати руйнівний ефект для російських військ”, – сказав він.
Водночас генерал у відставці та колишній командувач армією США в Європі Марк Гертлінг заявив, що в результаті очікуваного контрнаступу України цієї весни українським військам вдасться звільнити значну частину української території, яку зараз окупували російські сили, але це буде надзвичайно складним завданням. Він назвав дві причини цього.
“По-перше, – сказав Гертлінг, – захист завжди легший, ніж напад. І, по-друге, українським генералам довелося включити у свої формування величезну кількість нової техніки та провести навчання на високому рівні”, – сказав колишній військовий посадовець США.
За словами Гертлінга, слід очікувати не так великого контрнаступу, як серії різних скоординованих ударів у різних частинах лінії фронту “у час і місце, які обере Україна”.
«Я вважаю, що це будуть кілька різних атак у різних регіонах, які матимуть певний спектр складності”, – зауважив генерал-лейтенант.
Він наголосив, що за допомогою союзників українська армія старанно готувалася до наступальних операцій цієї весни, знаючи, що українським військовим доведеться долати ешелоновану оборону противника.
«Навчання тривали не лише щодо загальновійськових операцій, а і того, що ми у Форт-Ірвіні [Національний тренувальний центр армії США у Каліфорнії, – ред.] називаємо загальновійськовим проривом, тобто подоланням смуг перешкод», – сказав Гертлінг.
Він сказав, що йдеться про одні з найскладніших військових операцій, найважчих для виконання, крім того, таких, що призводять до найбільших втрат і мають потенціал для “неймовірної боротьби з обох сторін”.
Генерал додав, що Росія протягом останніх чотирьох місяців нарощувала динаміку оснащення власних оборонних смуг, мінних полів, бойових позицій уздовж лінії фронту як на півночі, так і на півдні. Тож прогнати загарбників не буде так просто, як би це було можливо на початку повномасштабного вторгнення. Проте у ЗСУ є усі можливості та великий потенціал для проведення успішної операції із звільнення законних територій України.