Зранку 30 листопада співробітники Служби безпеки України прийшли з обшуком до Почаївської лаври. За даними джерел, попередня причина візиту – поширення російської ідеології представниками лаври.

За даними слідства, представники Почаївської лаври оприлюднили на сайті монастиря публікацію, в якій ображали національну честь та гідність іудеїв, а також розпалювали релігійну ворожнечу до представників усіх церков, окрім УПЦ.

Крім того, у цьому дописі клірики УПЦ (МП) поставили під сумнів існування України як суверенної держави окремо від росії.

Ініційована Службою безпеки експертиза підтвердила наявність у тексті інтернет-публікації висловлювань, які розпалюють міжнаціональну ворожнечу та ненависть.

Також за заявою УПЦ МП Служба безпеки навідалась до Кременецького жіночого монастиря. Там знаходиться регентське училище, яке є філією Почаївської духовної семінарії. За заявою організації, студенток Кременецького духовного училища примусово садять в автобуси та вивозять «у гуртожиток одного з коледжів». З 6 ранку поліція оточила Кременецький Свято-Миколаївський кафедральний собор та оголосила про вимогу негайно залишити приміщення. Також співробітники поліції наполягали на негайному зборі речей та виселенні вихованок училища, частина з яких є неповнолітніми.

Нагадаємо, що 7 квітня 2023 року Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики запропонував звернення до Верховної Ради щодо розірвання договору з УПЦ МП на оренду комплексів споруд Почаївської лаври. Також Комітет запропонував звернутися до уряду з проханням перевірити, чи дотримується УПЦ МП умов договору. Монастир УПЦ (МП) має угоду на безоплатне користування Почаївською лаврою до 2052 року. Цей договір був відписаний урядом Януковича у 2003 році.

23 квітня у Мінкульті заявили, що комісія з перевірки Почаївської лаври вже створена. Крім цього, в одного з храмів Кременецького заповідника вже минув термін угоди про використання, однак представників міністерства до об’єкта не допускають. Очільник відомства Олександр Ткаченко заявив, що справа вже в місцевому суді.

Того ж дня СБУ повідомила про підозру одному послушнику УПЦ МП з Почаївської лаври. Він публічно виправдовував російську агресію проти України та воєнні злочини окупантів.