YouTube-канали телеканалів ZIК, 112 і NewsOne, раніше заблокованих рішенням РНБО, в Україні стали недоступні і для перегляду в YouTube. Про що говорить цей прецедент? Чи буде продовження?

З цими питаннями порталу “Коментарі” допомогли розібратися експерти.

Експерт Українського інституту політики Валентин Гайдай звертає увагу, що це перший подібний випадок в Україні, коли закривають не просто сайти або телеканали, а й ютуб-канали певних ресурсів.

“Слід зазначити, що заблокували ютуб-канали не маргінальних блогерів або ЗМІ, а колись провідних інформаційних телеканалів з сотнями тисяч передплатників і відео. Оскільки, основні сервери Ютуб знаходяться в США, я не виключаю, що і санкції щодо власника цих трьох ресурсів — Тараса Козака, а також проти Віктора Медведчука могли координуватися з Америки. Адже, повторюся, до цього в Україні подібних випадків не спостерігалося. Та й заблокувати навіть за офіційним зверненням будь-якої ютуб-канал було досить складно, — підкреслює Валентин Гайдай. — Що стосується цих трьох каналів, як рупора ОПЗЖ це було логічно — добити цю політсилу”.

Експерт зазначає, що потрапили під санкції ЗМІ пройшли ребрендинг і створили новий майданчик — “Перший незалежний” телеканал, ютуб-канал якого продовжує функціонувати.

“Але немає гарантії, що його не спіткає та ж участь, що і раніше закриті ЗМІ, — розмірковує Валентин Гайдай. — Звичайно, потенційно така доля може спіткати й інші ЗМІ, блогерів, організації, які мають акаунти в Ютуб. Але не думаю, що це прийме масовий характер. Адже в даному випадку влада мала на меті закрити рот певної політсили — ОПЗЖ. А починати довгий і складний процес блокування всіх неугодних ютуб-майданчиків, думаю, ніхто не буде “.

Політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку Юрій Подорожний зазначає: “Після закриття проросійських каналів Медведчука і звернення уряду до американського Google щодо блокування ютуб-каналів, залишилася певна інтрига. Полягала вона в тому, чи сприйме світова американська компанія український уряд і його аргументи як такі, які слід взяти до уваги. Ніхто до останнього не міг з певною часткою впевненості стверджувати, чи будуть аргументи достатніми для того, щоб внутрішньоукраїнські політичні розборки призвели до заборони трансляції цих каналів”.

На думку експерта, прийняття позитивного для української держави рішення вплине на внутрішню політику і навіть прискорить збільшення протиріч всередині ОПЗЖ.

“Тим більше, що політичні дивіденди, які могла б отримати ОПЗЖ від” репресій “її лідера, вона не отримала. І навіть зараз, отримавши червону картку від YouTube, коли, здавалося б, логічною була активізація проросійського електорату на тлі тиску “глобалістів і американців”, не відбувається нічого більш-менш значимого “, — підкреслює Юрій Подорожний.

Експерт також вважає, що і у владі повинні розуміти — позитивне для уряду рішення не має ніякого значення на перспективу. Воно залишається рішенням, яке прийнято тільки в даному конкретному випадку.

Він сумнівається, що президент Зеленський і Ко готують санкції до інших “незручним” телеканалам.

“Проросійський канал “НАШ” навряд чи потрапить в поле зору РНБО хоча б за масштабом свого впливу на громадську думку і власне масштабу польоту його власника Євгена Мураєва. А тому в інформаційному просторі різких рухів в цій сфері від держави навряд чи варто очікувати. Тим більше, що і в одну річку двічі входити не комільфо. Хіба що хтось із власників каналів вирішить перейти червоні лінії “.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.