Правозахисні організації просять президента України Володимира Зеленського забезпечити незалежну роботу департаменту нагляду за кримінальними справами щодо злочинів, здійснених в умовах збройного конфлікту без впливу генерального прокурора Ірини Венедіктової.

Про це йдеться в колективному зверненні правозахисних організацій, організацій громадянського суспільства та яке опублікував Центр прав людини ZMINA.

“Ми, представники організацій громадянського суспільства та асоціацій постраждалих від збройного конфлікту, звертаємось до Вас у зв’язку з наказом генеральної прокурорки Ірини Венедіктової про усунення з переліку обов’язків її заступника Гюндуза Мамедова”, – йдеться в тексті звернення до президента.

Правозахисники впевнені, що такі необґрунтовані рішення не тільки анулюють всі досягнення громадянського суспільства за останні 7 років в області розслідування і переслідування тяжких злочинів, скоєних під час збройного конфлікту в Україні, а й ставлять під загрозу будь-яку можливість для жертв збройного конфлікту домогтися справедливості за скоєні ними тяжкі злочини.

Вони нагадують, що департамент під курируванням Гюндуза Мамедова був створений ще в структурі Генеральної прокуратури в жовтні 2019 року.

“Вперше з 2014 року, тобто з початку збройної агресії РФ проти України, на центральному рівні була систематизована та налагоджена робота щодо виявлення, фіксації та координації розслідувань злочинів проти основ національної безпеки та найтяжчих порушень міжнародного гуманітарного права, що вчиняються на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу”, – підкреслюється у зверненні.

Активісти наголошують, що це був єдиний департамент в Офісі генерального прокурора, до якого не було суттєвих питань ні у правозахисників, ні у журналістів, ні в міжнародних партнерів.

“Рішення Ірини Венедіктової усунути найефективнішого процесуального керівника і підпорядкувати Департамент собі є для нас шокуючим, враховуючи те, що вона не має ані відповідних знань, ані досвіду, ані концептуального бачення і розуміння в сфері притягнення до відповідальності за найтяжчі міжнародні злочини”, – попереджає громадськість.

Тому правозахисники та громадські організації просять Зеленського забезпечити незалежну та безперешкодну роботу прокурорів “департаменту війни” і їх подальший розвиток.

“Це вже вдруге за останній рік, коли Ірина Венедіктова ставить під невиправдану загрозу роботу департаменту. Для нас це є приводом для сумнівів у її професійності, незалежності та неупередженості та серйозних занепокоєнь щодо реального продовження юридичної протидії агресії РФ проти України”, – наголошується у зверненні до Зеленського.

Нагадаємо, 29 червня Ірина Венедіктова підписала наказ і вивела “департамент війни” з підпорядкування заступника генпрокурора Гюндуз Мамедова і передала його в підпорядкування заступник генпрокурора Максиму Якубовському, який раніше був юристом проросійського політика Віктора Медведчука.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.