Керівник Служби зовнішньої розвідки України у 2005–2010 роках, генерал армії Микола Маломуж переконаний, що рано чи пізно метою України стане і руйнація Кримського мосту, але на сьогодні це завдання не є пріоритетним. Свою думку він висловив в інтерв’ю OBOZREVATEL.

Коментуючи вибухи в Криму, Маломуж зазначає, що, можливо, спрацював фактор перебування на цих об’єктах нашої агентури. Можливе проведення глибинної спецоперації нашими спецслужбами. Ми могли використовувати людей, які безпосередньо бували на цьому об’єкті, служили там або, можливо, тих, хто цільовим чином був спрямований сюди.

Імітувати нещасний випадок, коли хтось щось підпалив чи було ухвалено неправильні технологічні рішення, які призвели до таких наслідків, – це один із варіантів, які могли використовувати й наші спецслужби внаслідок тривалої підготовки такого акту на території аеродрому.

Тому я схиляюся до версії, що це підготовлена операція зі знищення конкретного об’єкта з літаками та ракетними засобами, які активно використовуються проти України. Можливо, з використанням сил та засобів наших спецслужб для того, щоб провести комплексну операцію у кількох місцях одразу.

Джерела підтверджують вибухи у кількох місцях, які сталися майже одночасно. Це вказує на те, що дружно кидати недопалки у кількох точках не могли. Повірити в те, що військовослужбовці могли поводитися так неадекватно й підірвати такі ресурси, дуже непросто. Це не порох, який вибухнув через те, що хтось поряд курив. Так не буває. Тут потрібен хороший підготовлений заряд, який вибухне у потрібний момент.

Навіть якщо причина вибухів інша, у будь-якому разі цей факт має велике військово-політичне значення, бо ми бачимо, яка реакція у світі, яка реакція українців на цю подію. Це піднімає дух військовим, це означає, що ми можемо діяти вже на території Криму.

І, звичайно, це дуже великий удар по російському істеблішменту, військовому та цивільному населенню, особливо кримчанах. Ми бачили паніку, виїзд із території Криму відпочивальників. Це підриває авторитет Росії, авторитет їхніх збройних сил, показує, що загроза для росіян можлива вже не лише у Криму, а й в інших регіонах, звідки завдають ударів.

З огляду на те, що ми отримуємо новітні засоби, ми можемо запобігати ударам, насамперед, із полігонів, із центрів пуску ракет, наприклад, “Іскандерів”, із центрів розміщення авіації. Це засоби, які зараз прямо загрожують Україні.

А от по Кримському мосту, гадаю, найближчим часом таких активних операцій не проводитиметься з низки причин. По-перше, звісно, він дуже захищений, нейтралізувати його складно. Це не Антонівський міст, по якому ми можемо завдавати системних ударів.

Для того, щоб нейтралізувати Кримський міст, щоб зруйнувати його, потрібні дуже великі й бойові засоби та засоби придушення системи ППО, які там розгорнула Росія.

Але я гадаю, що ця мішень також у перспективі. У разі проведення наступальних операцій масштабного характеру, наприклад, на Херсонському, Запорізькому напрямку, коли руйнуються мости, склади, штаби, Кримський міст може стати основною ціллю масованого удару в процесі наступу. Коли буде перспектива оточення угруповання ворога на півдні.

Тоді настане вирішальна фаза нашого успіху. І для того, щоб перекрити постачання озброєнь та техніки ворога, а тим більше створити паніку, це буде найважливішим чинником. Він відіграватиме як військову роль – недопущення поповнення резервів російської армії, так і, головне, морально-політичну, тому що загальна паніка і серед військових, і серед мирного населення, звичайно, призведе до серйозних змін у свідомості росіян. Це може викликати масову втечу з Криму як військових, так і цивільних, які підтримують Росію.

Тому, гадаю, зараз і у військовому, і у військово-політичному і навіть у стратегічному форматі немає гострої потреби у руйнуванні Кримського мосту. Зараз ми не зможемо скоординувати всі сили, щоб завдати удару, який відіграє вирішальну роль у руйнуванні мосту, але при підготовці операції, при постачанні великих засобів сил і техніки, при концентрації вогневих можливостей, великих зарядів, у процесі спільної операції ми зможемо отримати максимальний ефект від руйнування мосту.

На той момент і Росія буде в іншому стані. Коли розпочнеться активний контрнаступ сил України, буде вже не до активної протидії Україні, бо стоятиме питання про порятунок своєї частини військ і, відповідно, утримання хоч якихось територій у Криму та на Донбасі, оскільки для них виникне загроза звільнення цих окупованих територій.