Володимир Зеленський підписав указ про невідкладні заходи з кібероборони держави. Документ передбачає, зокрема, створення нового підрозділу військ.
У Зеленського відзначили, що формування таких військ потрібне для запобігання збройному конфлікту та відсічі збройній агресії у кіберпросторі. Указ набрав чинності 26 серпня.
Кабінету міністрів доручили невідкладано розрахувати потреби щодо обсягу матеріально-технічних та фінансових ресурсів, необхідних для створення та забезпечення належного функціонування кібервійськ.
Крім цього, потрібно проаналізувати, скільки осіб має служити у новому підрозділі – з урахуванням оптимального співвідношення військових, працівників Міноборони, а також зарахованиж у запас, резервістів та інших.
На все це в урядовців є 2 місяці. За цей час потрібно розробити та внести на розгляд Ради законопроєкт щодо створення та функціонування кібервійськ в Україні.
Рада нацбезпеки й оборони підтримала створення кібервійськ в Україні під час засідання 14 травня. Питання розглядали у таємному режимі.
Появу нового військового підрозділу передбачає стратегія розвитку кібербезпеки України до 2026 року, схвалена того ж дня.
Згодом, у червні, РНБО запровадила санкції проти кіберзлочинців, які причетні до розробки та діяльності вірусу NotPetya.
Коментуючи кібератаки на державні сайти, секретар РНБО Олексій Данілов наголосив, що це – “ще гірше, ніж атомна зброя”.
Нагадаємо, що раніше Рада нацбезпеки і оборони на засіданні прийняла стратегію розвитку кібербезпеки на наступні 5 років.
Про це на брифінгу за результатами засідання РНБО сказав віце-прем’єр, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
“Було кілька питань на засіданні РНБО. Перше питання стосувалось стратегії кібербезпеки нашої країни. Була прийнята стратегія розвитку кібербезпеки на наступні 5 років.
І, мені здається, що і підхід до формування цієї стратегії, і якість цього документа, і актуальність – вони на найвищому рівні. Від аудиту сьогоднішньої ситуації, від розуміння, що нам потрібно робити, щоб наша країна стала передовою у світі у напрямку кіберзахисту – все зазначено в стратегії”, – сказав Федоров.
Він нагадав, що 13 травня був відкритий новий кіберцентр UA30, “ціль якого – захищати, моніторити реєстри нашої країни і захищати персональні дані”.
Президент Володимир Зеленський тоді узяв участь у презентації Кіберцентру UA30, створеного з метою захисту державних інформаційних ресурсів, об’єктів критичної інформаційної інфраструктури та українського кіберпростору загалом.
Кіберцентр UA30 створено на базі Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України. Його “ядром” є Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України (CERT-UA).
Як розповів голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь, це єдина в Україні команда, що входить до міжнародного Форуму команд реагування на інциденти безпеки (FIRST).
CERT-UA взаємодіє з понад 500 подібними командами реагування по всьому світу з метою дослідження кіберінцидентів та обміну інформацією про кіберзагрози з фахівцями державного та приватного секторів.
Серед основних функцій CERT-UA – реагування на кіберінциденти та дослідження цифрових даних, інформування про кіберзагрози та вразливості, дослідження шкідливого програмного забезпечення, обмін даними про кіберінциденти.