Президент пропонує вилучити із законодавства норми, якими без згоди Верховної Ради заборонено здійснювати обшук народного депутата, огляд його речей, транспорту, житлового чи службового приміщення, а також втручатися у таємницю листування, телефонних розмов та іншої кореспонденції.

Володимир Зеленський пропонує скасувати так звані «поправки Лозового» до Кримінального процесуального кодексу і надати Національному антикорупційному бюро та Держбюро розслідувань право самостійно знімати інформацію з телекомунікаційних мереж.

Про це йдеться у законопроект № 1009 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства», зареєстрованому у Верховній Раді 29 серпня. Главою держави визначено цей проект закону як невідкладний. Як зазначається у пояснювальній записці до законопроекту, у 2017 році до Кримінального процесуального кодексу України були внесені зміни, які у засобах масової інформації набули назви «правки Лозового», що стосувалися строків досудового розслідування, призначення і проведення експертизи, можливості оскаржувати повідомлення про підозру тощо.

Наслідком цих змін стало запровадження штучних процесуальних перешкод для розслідування злочинів, що негативно вплинуло на стан правопорядку у країні, а також на завантаженість суддів. Отже, зазначені норми КПУ мають бути змінені. Законопроектом вносяться зміни до Кримінального процесуального кодексу України та пов’язані із цим зміни до законів «Про статус народного депутата України», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про судову експертизу», «Про радіочастотний ресурс України», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій» (набуває чинності з 01.01.2020 року).

Так, президент пропонує вилучити із КПК та закону «Про статус народного депутата України», норми, що не відповідають Конституції, та забороняють без згоди Верховної Ради здійснювати обшук народного депутата України, огляд його особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення, а також втручатися у таємницю листування, телефонних розмов та іншої кореспонденції.

Також законопроектом пропонується надати Національному антикорупційному бюро України та Державному бюро розслідувань право самостійно здійснювати зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж у рамках проведення негласних слідчих та розшукових дій. Крім того, проектом закону передбачається вилучення змін до КПК, які були ухвалені у 2017 році, про порядок обчислення і продовження строків досудового розслідування, призначення і проведення експертизи, можливості оскарження повідомлення про підозру.