16 вересня в Україні – День пам’яті Георгія Гонгадзе, українського журналіста, засновника і першого головного редактора інтернет-видання “Українська правда”.
Зникнення та вбивство Георгія Гонгадзе викликало широкий суспільний резонанс як в Україні так і за кордоном. У 21-у річницю зникнення журналіста посольство США закликає українську владу притягнути до відповідальності вбивць журналіста.
Про це повідомила пресслужба диппредставництва.
“З нагоди 21-ї річниці зникнення журналіста Георгія Гонгадзе ми знову наголошуємо: влада має притягнути до відповідальності його вбивць та всіх причетних до його викрадення та вбивства”, — йдеться у повідомленні.
За намагання протистояти цензурі та авторитаризму його було жорстоко убито режимом Кучми у Таращанському лісі 17 вересня 2000 року. Про це написав політолог – Віктор Таран. Далі оригінал тексту:
Давайте згадаємо події, які відбувались в Україні у 2000 році. Тоді здавалось шлях до авторитаризму Кучми розчищений. Кучма провів маніпулятивний референдум, переформатував парламент, опозиція жорстко переслідувалась, а її представники після погроз та переслідувань починали покидати країну.
Тоді чи не єдиною людиною, яка кинула виклик системі був Георгій Гонгадзе. Він не боявся критикувати владу у своїх програмах. Коли йому обмежили доступ на телебачення та радіо – створив інтернет видання “Українська правда”.
Він був прикладом для журналістів, які, дивлячись на нього, також починали протистояти системі.
Тому не дивно, що влада його боялася і дала команду убити. Але цим убивством вони досягнуло іншого ефекту. Замість того, щоб залякати людей, воно стало каталізатором акцій протесту.
Після оприлюднення плівок Мельниченка стало зрозуміло, що до вбивства журналіста можуть бути причетні Кучма та тодішній голова Верховної Ради Литвин. Це призвело до каскаду протестів: “Україна без Кучми”, “Повстань, Україна”, помаранчева революція.
Завжди на цих акціях однією з вимог було знайти убивць та замовників Гонгадзе.
З приходом Ющенка до влади ситуація частково змінилась. Вбивці були арештовані та засуджені. Але замовники і далі гуляють на волі. Незважаючи на те, що виконавець Пукач на суді дав свідчення, що ймовірно вказівку давали Кучма, Литвин і Кравченко. І хоча справа по Кучмі у 2010 році розпочалась її дуже швидко закрили.
Кримінальні справи по замовниках не рухаються. Люди причетні до убивства спокійно ходять по землі, відвідують міжнародні форуми і прекрасно там почуваються. З ними ручкаються всі українські президенти. І колишні, і нинішній.
Попри це все, жертва Гії була не марною. Своєю смертю він розбудив українців, не дозволивши встановитись авторитаризму.
Від нашої з вами активності залежить, чи буде у нас в країні свобода слова, верховенство права та демократія чи країну накриє авторитаризм.
Додамо, що дружина Гонгадзе вважає, що якби не слова президента Леоніда Кучми її чоловік міг би бути живим.
Про це Мирослава Гонгадзе розповіла в ефірі 24 каналу. Вона підкреслила, що не буде виявляти свої версії вбивства, але точно знає, що було на плівках.
“Я чула ці записи. Чула голосу і Кучми, і глави його адміністрації Литвина, і багатьох інших людей”, – сказала Гонгадзе.
Я можу сказати одне. Якби Кучма не говорив дещо в своєму кабінеті, можливо, Георгій був би сьогодні живий. Для мене це принципово, – запевнила дружина журналіста.
Вона зазначила, що вже слідство має доводити певні версії.
Дружина вбитого журналіста розповіла також, що вже 2 роки не отримувала жодної інформації з розслідування справи про замовників. Це слідство триває окремо.
Я дуже сподіваюся, що в жовтні генеральна прокурорка зможе дати нам хоча б частину відповідей на питання: де справа, в якому воно стані і на якому етапі розслідування, – зазначила Мирослава Гонгадзе.