Нещодавно міністр закордонних справ висловив свої думки для видання Forbes щодо низки важливих питань.

Одним із таких було постачання зброї Західними партнерами.

“Якби ми вчасно отримали РСЗВ, то Лисичанськ і Сєвєродонецьк були б під контролем України», – вважає він.

Постачання зброї до України від західних партнерів є стаклим, але незадовільним за кількістю.

Є проблема з графіком надходження зброї до України.

“Постачання зброї – дуже делікатний процес. Скажу просто: HIMARS, інші РСЗВ від інших країн, гаубиці, танки – все йде і буде ще більше. Це виключно питання часу. Наше завдання – пришвидшувати процеси: від ухвалення політичних рішень до розвʼязання логістичних задач. Насправді постачання з різних країн різними каналами є доволі сталим, але кількісно незадовільним”, – сказав Кулеба.

Він додав, що основна проблема з постачанням – графік.

“Наприклад, мої останні розмови з колегами з країн, які постачають зброю. Я озвучую те, що треба, один раз, а потім кілька разів під різним соусом, у різні моменти, щоб сигнал пробив і зафіксувався. По три-чотири рази за розмову я пробиваю свідомість людей, бо це головна проблема. Якби ми вчасно отримали більше артилерії 155-го калібру, більше ракетних систем залпового вогню, то Лисичанськ і Сєвєродонецьк залишалися б під контролем України. Але все займає час – так система розгортається”, – говоррить міністр закордонних справ.

Щодо мирних переговорів, то Дмитро Кулеба розповів про їх статус.

«Статус мирних переговорів – це удар по Вінниці, удар по Миколаєву, удари по Харкову, інших містах і штурмові дії росіян на сході України. Росіяни як мантру повторюють: «З 24 лютого наші цілі залишилися незмінними, змінився лише спосіб їхнього досягнення». Спосіб із фронтальної атаки на Україну з метою одномоментного знищення було змінено на концентровані удари і просування зі сходу. Але ціль залишилася незмінною – знищити нас.

Кожною такою заявою росіяни демонструють не готовність до переговорів, а незмінність кінцевої мети цієї операції – знищення України. Жодних переговорів про мир станом на зараз немає з вини російської сторони, і ніхто на цю тему не зустрічається», – зазначив він.

Варто відзначити, що Давид Арахамія заявляв, що переговори можуть повернутися наприкінці серпня, коли Україна змінить ситуацію на мапі бойових дій.

Однак Дмитро Кулеба вважає, що спершу потрібно змінити ситуацію на фронті. Всі розуміють, що переговори безпосередньо привʼязані до ситуації на фронті.

«Я всім партнерам кажу просту річ: «За стіл переговорів Росія має сісти після поразки на полі битви. Інакше це буде знову мова ультиматумів»», – додав Кулеба.

Президент України Володимир Зеленський дотримується в цьому питанні принципової позиції. Він не виключає можливість переговорів, але зараз для цього немає підстав, з огляду на агресивну поведінку Росії. Він дуже чітко прокомунікував це з лідерами країн, які натякали на переговори. Ці лідери теж перестали про це говорити.

Говорячи про кроки щодо розблокування морських портів для вивезення зерна, то Дмитро Кулеба раніше зазначав, що залишилось 2 кроки. Зараз у інтерв’ю він змінив свою думку.

«Тепер один (крок). На зустрічі в Стамбулі делегації на рівні експертів сіли і проговорили низку безпекових питань, що перебувають у компетенції військових і логістів. Політично рамку розуміємо. Залишилося вирішити питання, повʼязані з логістикою та безпекою. Вчора делегації і переговорні команди значною мірою ці питання зняли. Тепер це все треба покласти на папір», – резюмує  міністр закордонних справ.

Додамо, що відповідаючи на питання про Білорусь, Дмитро Кулеба зазначив, що ця країна є співучасницею злочину агресії, ніхто не ставить це питання під сумнів.

«Дипломатичні відносини з Російською Федерацією ми розірвали негайно після початку повномасштабного нападу. Так само їх буде розірвано з Білоруссю, якщо збройні сили Республіки Білорусь перетнуть кордон України», – підсумував міністр закордонних справ.