Як відомо, Україна, як і раніше, прагне членства в НАТО. Тому відмовитись від зовнішнього курсу на членство в НАТО, Україна може лише після всеукраїнського референдуму, на якому народ сам вирішить, як бути з цим питанням. Жодна російська агресія та ескалація на Донбасі не може змусити Верховну Раду ухвалити рішення про відмову від курсу в НАТО, попередньо не порадившись із українцями.
Таку думку під час спілкування з журналістами у кулуарах парламенту висловив голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія, передає портал “Коментарі”.
“Це точно рішення не фракції, не депутатів. Ніхто на себе не візьме таку відповідальність у парламенті. Це рішення українського народу, яке може бути винесене лише на референдум. Це геополітичний курс. Якщо стоїть питання зміни курсу або коригування курсу, то такі питання мають виносити на референдум, але давайте писатимете у своїх заголовках “теоретично”, — зазначив Давид Арахамія.
На уточнююче питання, враховуючи рівень російської загрози на сході країни та вимоги Кремля щодо нерозширення НАТО, чи може бути проведений такий референдум найближчим часом, Давид Арахамія відповів, що влада не має таких намірів. За словами політика, це питання навіть не розглядалося фракцією “Слуга народу”.
“Там така складна процедура, треба зібрати 3 мільйони підписів, що нас у цьому парламенті вже може не бути. Президент може ініціювати такий референдум, але я не думаю, що президент це робитиме”, – зазначив нардеп.
Як бачимо, Україна довгий час рухається в напрямку членства в НАТО, але, як і в багатьох інших питаннях суверенного вибору, на шляху євроатлантичної інтеграції нашій державі чиниться протидія.
Про це Президент Володимир Зеленський заявив під час спілкування з представниками ЗМІ в Маріуполі на Донеччині, повідомляє пресслужба глави держави.
«Питання НАТО є одним із тих, через які на Україну здійснюється тиск. Головне питання – це незалежність України і її самостійний вибір у будь-яких питаннях. І Україна багато років виборює своє право на це», – наголосив Президент.
Володимир Зеленський зауважив, що Україна обрала курс на членство в НАТО задля своєї безпеки, і тривалий час рухається в цьому напрямку, але відстань до Альянсу для нашої країни не скорочується.
«І це не філософське питання, а є конкретні причини – через протидію і Росії, яка не хоче, щоб Україна була членом НАТО, і деяких країн – членів Альянсу. І в цьому немає ніяких секретів», – сказав він.
Водночас Володимир Зеленський зауважив, що РФ зараз використовує питання НАТО як виправдання, чому її війська стоять на українських кордонах, а деякі європейські країни «підігрують їм у цьому».
«Але не потрібно перекручувати. Адже це у нас окупували території, це на наших кордонах стоїть армія», – наголосив Глава держави.
Президент відзначив, що геополітичний курс України закріплений у нашій Конституції, і це дійсно є вибором українського народу.
«Але не вибір українського народу щодо того, коли ми там будемо, бо це не тільки від нас залежить – 30 країн повинні одноголосно погодити це рішення», – зауважив Президент і додав, що на сьогодні можливість винесення питання НАТО на референдум не розглядається.
Раніше Зеленський зазначав, що зараз багато лідерів “натякають Україні, що можна не ризикувати і не підіймати постійно питання членства в НАТО”.
“Питання в іншому – з ким Україна має іти по цьому шляху. А, може, дійсно, ця історія для нас – наче мрія… Ми повинні рухатися тим шляхом, який ми обрали. А куди цей шлях доведе, і коли – подивимось”, – заявив Зеленський.