Недавня концентрація військ РФ уздовж кордону з Україною була гострою темою, що обговорюється не тільки серед ЗМІ, але також і серед світових лідерів. Незважаючи на те, що російська агресія проти України триває ще з початку 2014 року, дана тема трохи пішла в тінь для західного обивателя.

Однак російська бравада викликала осуд з боку світових лідерів, які висловлювалися за посилення санкцій.

22 квітня міністр оборони РФ Сергій Шойгу оголосив про повернення в пункти постійної дислокації десятків тисяч військовослужбовців. По суті, це означає, що в газовій «супердержаві», де бушує пандемія коронавірусу і відчувається гострий брак фінансування цілих сфер, яку дуже точно описав колишній президент РФ Дмитро Медведєв фразою: «Грошей немає, але ви тримайтеся», – уряд приймає рішення організувати дуже дорогу і безглузду демонстрацію своїх військ.

Про причини ескалації ситуації на кордоні з Україною «Польське радіо» попросило розповісти Єжи Таргальского, політолога з Академії військового мистецтва у Варшаві:

Єжи Таргальскій: Росія переслідувала три мети. Першою з них була перевірка нового уряду Джо Байдена в США. Росіянам було важливо зрозуміти, як поведе себе Америка: підтримає Україну або кине її на поталу, побоявшись прямого зіткнення. Як виявилося, Вашингтон не кинув Київ. Те, що Байден запропонував Путіну провести зустріч, головною темою якої було б стягування російських військ до кордонів з Україною, є для останньої дуже корисним, адже це є демонстрацією підтримки Вашингтона.

Також важливо те, що змінився посередник в переговорах між Києвом і Москвою, що значно зміцнило позиції України. У колишньому форматі в переговорах брали участь, крім України та Росії, Німеччина і Франція, і всі рішення приймалися на рівні німецько-російських переговорів. Тепер Володимир Зеленський запропонував, щоб в переговорах посередниками виступили США, Великобританія і Канада. Кремль відреагував на це твердим “ні”.

Політолог наводить й інші цілі, переслідувані Кремлем:

– Іншою метою Росії було за допомогою Німеччини змусити Україну прийняти формулу Штайнмайера, щоб Київ прямо залежав від рішень Москви. Нагадаю, в цій формулі пропонується проведення виборів на непідконтрольній Україні частини Донецької і Луганської областей, в яких братимуть участь колишні бойовики. Більшість з них – громадяни РФ. Дані вибори повинні проходити під наглядом ОБСЄ, але фактично контролюватимуться місцевими бандитськими формуваннями. Після їх проведення дані території планується ввести до складу України як автономні райони, які матимуть своїх представників у Верховній Раді. Саме таким чином Росія хоче зсередини контролювати Україну.

Третьою метою було викликати страх і паніку в українському суспільстві. Згідно з планом росіян, українці через страх глобальної війни повинні були змусити Зеленського піти на умови Москви. Однак суспільство не злякалося, а приступило до побудови оборони і стало ясно, що якщо Путін все-таки зважиться атакувати Україну, то це йому дорого обійдеться, що може привести до дестабілізації ситуації в самій Росії. Я вважаю, що Путін програв на всіх трьох фронтах.

Журналіст запитав у Єжи Таргальского про те, наскільки реальною є загроза прямої і повномасштабної війни Росії проти України:

– Для цього необхідно прийняти офіційне рішення про початок бойових дій. Без нього Кремль може тільки тримати війська біля кордонів з Україною.

Незважаючи на всю пропаганду, для Кремля дуже важливо, щоб не почалася відкрита фаза війни. Він може робити практично все, будь-якого роду провокації, організовувати під виглядом донецьких бандформувань атаки російських військових на солдатів Збройних сил України, проводити артилерійські удари по території України, але не допустити війни. Цілком реальним виглядають сценарії з можливою дестабілізацією ситуацій в інших країнах, наприклад, Молдові чи Білорусі. У цьому сенсі можуть вживатися дії, але повторюся ще раз – Путін не має наміру допустити повномасштабну війну.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.