«Я не та людина, яка вміє тільки вимовляти слово „барига“ і на всіх гавкати», — стверджує в розмові з журналісткою НВ Крістіною Бердинських Міхеіл Саакашвілі, який майже рік очолює Виконавчий комітет Національної ради реформ України, повідомляє НВ.

В інтерв’ю він розповідає, чи пробачив п’ятому українському президенту Петру Порошенку, чому чинний глава держави Володимир Зеленський дозволяє красти своєму оточенню і як закрити кілька урядових «годівниць».

— Нещодавно виповнився рік від початку роботи Кабміну Дениса Шмигаля. І ви в різних інтерв’ю підкреслювали, що це найслабший уряд. Чому ви так вважаєте?

— Тому що перед країною стоять величезні виклики і, насправді, питання дуже повільно вирішуються або взагалі не вирішуються, затягуються роками, місяцями. Я думаю, що це проблема не тільки цього уряду, це проблема загалом української влади протягом десятиліть, але зараз вона особливо загострилася. Якраз вираженої політики уряду з багатьох напрямів просто не видно. Тобто від самого початку було таке враження, що головна політика — не смикатися, особливо не проявляти ініціативу та нікуди не лізти. А це в період кризи особливо згубно і контрпродуктивно.

— А хто винен, прем’єр-міністр чи окремі міністри?

— Ні, ну є конкретні люди. Ми показали, що в Україні крадеться $37 мільярдів [на рік] — це дорівнює дохідній частині українського бюджету: є один офіційний бюджет України, є $37 мільярдів, які осідають десь у «годівницях», які здебільшого є в уряді України (але й серед місцевої влади теж, звичайно). Це конкретні речі. Особливо [схильна до корупції] середня ланка бюрократії, тому що вона не змінюється. Міністри змінюються, як калейдоскоп, а ці не змінюються, вони просто нахабно і тупо беруть з бюджету, з кишені людей через різні «годівниці» ці $37 мільярдів.

— А якщо говорити саме про уряд, чому він так погано працює?

— Наприклад, що відбувається в будівельній галузі? Зараз ми нарешті, по-моєму, до чогось прийшли і можемо швидко все поміняти. Але рік тому з квадратного метра брали хабар $2, а зараз беруть $15. Можна було вирішити за тиждень, щоб взагалі ніхто нічого не брав: прийняти цю систему, яку ми нарешті у вигляді закону запропонували, і зараз у ручному режимі спробуємо це впровадити в будівельних дозволах, щоб їх видавали приватні реєстратори і, навпаки, була конкуренція, хто видасть дозвіл. А не так, що якийсь держорган сидить і весь час їх не видає, для того щоб брати хабарі. Ось конкретний приклад.

Або, наприклад, Міністерство фінансів, яке блокує взагалі всі зміни у фінансовій сфері. Чому на митниці або в податковій сфері корупція, чому блокуються податкові накладні, чому йдуть «скручування»? Тому що це вигідно конкретним людям, і ліквідувати це — це теж питання кількох тижнів, враховуючи, що у них є всі механізми. Є, звичайно, окремі міністри, які працюють — наприклад, міністр [інфраструктури Владислав] Криклій, з яким ми попрацювали, майже ліквідували «годівницю» щодо моряків: зараз набере чинності наказ, за яким вони не будуть кожні три роки платити хабарі на суму від $3 до $15 тисяч. Треба сказати, цю «годівницю» організували вже за цього уряду, і зараз вони її ліквідують. Але там ще якісь тести треба скасовувати, ми будемо їх разом дотискати.